Vēdera uzpūšanās

Vēdera uzpūšanās

Norway Timelapse
PlayPlay
previous arrow
next arrow
Pilvo pūtimas

Gāzes veidošanās kuņģa-zarnu traktā ir fizioloģisks, dabisks process

Gaiss nokļūst kuņģa-zarnu traktā, ja to norij vai rada pašu zarnu darbība Parasti zarnās ir apmēram 100-200 ml uzkrāto gāzu, kas veidojas pārtikas sagremošanas laikā. Gāzes, kas uzkrājas kuņģa zarnu traktā (KZT), uzsūcas resnajās zarnās un daļēji tiek izvadītas caur zarnām un barības vadu uz ārpusi. Gaisa izvadīšana caur taisno zarnu vidēji ~ 15 (10-25) reizes dienā ir normāla parādība. Gāzes sastāv no slāpekļa, ūdeņraža, oglekļa dioksīda, metāna un skābekļa. Nepatīkamu zarnu gāzes smaku izraisa sēru saturoši komponenti, skatola vai indola piemaisījumi, tie izdālas gremošanas procesā un zarnu baktēriju darbības rezultatā.

Meteorisms

Meteorisms (latīņu meteorismus – vēdera uzpūšanās) ir subjektīva paaugstināta spiediena sajūta vēderā, kas parasti pavada funkcionālus zarnu traucējumus. Meteorisms ietekmē 16 – 30 % no visiem iedzīvotājiem, 43 % kas lieto medikamentus un tikai 16 % griežas pēc konsultācijas pie ārsta. Kaut arī meteorisms nav nopietna slimība, pat ceturtā daļa pacientu ziņo, ka diskomforts vēderā samazina darbaspējas un traucē ikdienas aktivitātes.


Kāpēc gāzes uzkrājas

  • Elpošana caur degunu.
  • Dzērienu uzņemšana caur kokteiļsalmiņu, gāzētu dzērienu lietošana.
  • Slikti sakošļājot ēdienu vai runājot ēdienreizes laikā, ar ēdienu tiek norīts vairāk gaiss
  • Ja uzturs ir bagāts ar pārtiku, kurā ir daudz oligosaharīdu (īpaši pākšaugi un citi dārzeņi – kāposti (Briseles un ziedkāposti), svaigi sīpoli, brokoļi, selerijas, redīsi, gurķi, daži augļi – āboli un arbūzi, vīnogas, rozīnes, banāni).
  • Nepanesība pret noteiktiem pārtikas produktiem – piemēram, pienu, sēnēm.
  • Mehānisko šķēršļu klātbūtne zarnu satura tranzītam (saaugumi, stenoze, audzēji)
  • Kuņģa-zarnu trakta kustību traucējumi (akūtu infekciju, saindēšanās, peritonīta attīstības laikā).
  • Zarnu darbības palēnināšanās gadījumā (piemēram, aizcietējumu gadījumā).
  • Stress un mazkustīgs dzīvesveids ir nozīmīgi faktori lai veidotos zarnu uzpūšanās.

Mehānisms

Zarnās gāze sajaucas ar gļotām, veidojot biezas putas, kas sastāv no daudziem gāzes burbulīšiem. Gāze no tām nevar brīvi izkļūt un sāk uzkrāties. Uzkrātās gāzes izstiepj zarnu sienas, zarnu gludā muskulatūra sāk spēcīgāk sarauties, mēģinot izstumt “gāzes aizbāžņus”. Kad šīs putas pārvietojas caur zarnām no vienas vietas uz otru, atskan vēdera burbuļošana. Tas viss izraisa sāpes vēderā, traucē gremošanu un barības vielu absorbciju zarnās. Jo sliktāka absorbcija, jo vairāk palielinās gāzes uzkrāšanās. Izveidojas apburtais loks – gāzu uzkrāšanās zarnās veicina to ātrāku veidošanos un uzkrāšanos.

Kā mazināt vēdera uzpūšanos?

Ārstēšana ir atkarīga no meteorisma iemesla:
  • Ja meteorisms rodas zarnu aizsprostojuma dēļ, ir nepieciešams atjaunot zarnu caurlaidību (spazmolītiskie līdzekļi, ķirurģiskas procedūras utt.). 
  • Nelietojiet dzērienus un pārtikas produktus, kas veicina bagātīgas gāzes veidošanos zarnās.
  • Аnatomiskā vēdera masāža un faradizācija (pulsa strāvas terapija). 
  • Īpaša taisnās zarnas caurule, kas ievietota tūpļa iekšpusē, palīdz gāzei izkļūt no resnās zarnas apakšējās daļas. Kritiskos gadījumos, kad vēdera uzpūšanās sasniedz dzīvībai bīstamu pakāpi, caur vēdera sieniņu var veikt zarnu punkciju.
  • Histēriska neirogēna vēdera uzpūšanās ir labdabīga, tās epizodes pāriet, bet mēdz atkārtoties, turklāt standarta ārstēšana parasti ir neefektīva.
  • Ja gāzu uzkrāšanās zarnās ir nelielas, bet traucējošas, vēdera uzpūšanās mazināšanai var izmantot tautas medicīnu: magoņu sēklas, piparmētru, ķimeņu sēklas, kanēli, krustnagliņas, muskatriekstu, anīsu, fenheli.

Simetikons - vēdera uzpūšanās mazināšanai

Simetikons ir visbiežāk izmantotais līdzeklis vēdera uzpūšanās mazināšanai. 
  • Simetikons neuzsūcas organismā, nenonāk asinīs sistēmiskajā cirkulācijā, tāpēc blakusparādības ir maz ticamas.
  • Simetikona iedarbība ir tikai fizikālā un nav iesaistīta ķīmiskajās reakcijās.
  • Tas fiziski samazina gaisa burbuļu virsmas spraigumu, izraisot burbuļu plīsumu un no tiem izdalītās gāzes absorbējas caur zarnu sieniņu vai tiek izvadītas ārā.
  • Simetikons ir ļoti labi panesams, jo tā ir inerta viela, kas ir vienaldzīga pret ķermeni (silīcija dioksīds ir galvenā smilšu sastāvdaļa).

Simetikons vēdera dobuma diagnostiskām procedūrām uzlabo attēlveidošanas kvalitāti.

Radioloģisko testu informativitāte kuņģa-zarnu trakta slimību (un ne tikai to) diagnosticēšanai ir atkarīga no pareizas zarnu sagatavošanas diagnostiskai procedūrai. Zarnu tīrīšanai pirms diagnostikām procedūrām tiek izmantoti dažādi līdzekļi, piemēram: nātrija fosfāts, polietilēnglikols, mannīta vai fizioloģiskie šķīdumi, caurejas līdzekļi. Šie pasākumi ir paredzēti, lai pilnībā iztukšotu zarnu. Tomēr tie nenovērš vēdera uzpūšanos, ko izraisa gāzu uzkrāšanās zarnās. Gāze ne tikai rada pacientam nepatīkamas sajūtas, bet arī pasliktina radioloģiskās diagnostikas metožu informativitāti un attēla kvalitāti. Klīniskajā praksē simetikons tiek plaši izmantots, lai pirms diagnostikas testiem gāzi izvadītu no zarnām. Simetikons palīdz efektīvi izvadīt kuņģa-zarnu traktā uzkrāto gāzi, tāpēc to bieži lieto, lai sagatavotu pacientus vēdera dobuma diagnostiskām procedūrām, piemēram, ultrasonogrāfijas, endoskopijas un rentgenogrāfijas, vai ārstēšanas procedūrām.